Оцінка токсичності та генотоксичності наночастинок Ag2S, синтезованих за допомогою біологічних матриць, на тест-системі Drosophila melanogaster Mg. (Diptera: Drosophilidae)

О. В. Проценко, Я. Ясінський, І. І. Горюнова, С. Г. Плоховська, М. М. Борова, А. С. Постовойтова, Н. М. Пірко, Я. В. Пірко, А. І. Ємець, С. В. Демидов, І. А. Козерецька

Анотація


Мета. Оцінити токсичність та генотоксичність квантових точок Ag2S, синтезованих за допомогою міцелію гриба Pleurotus ostreatus, на Drosophila melanogaster. Методи. Токсичність наночастинок визначали, оцінюючи виживаність імаго та личинок. Генотоксичність вивчали у тесті на репарацію. Вплив наночастинок на розвиток репродуктивної системи D. melanogaster визначали, оцінюючи кількість оваріол. Результати. Показана наявність токсичної дії іонного срібла і відсутність таких ефектів у біосинтезованих наночастинок Ag2S. Виявлено негативний вплив як біосинтезаваних наночастинок Ag2S, так і біоматриці та іонного срібла на розвиток репродуктивної системи D. melanogaster. Не зафіксовано генотоксичної дії всіх досліджуваних зразків. Висновки. Біосинтезовані квантові точки Ag2S не мають токсичних та генотоксичних ефектів на D. melanogaster в концентрації 1,5 мг/мл. Однак дія Ag2S (сіль), біологічної матриці Pleurotus та біосинтезованих наночастинок Ag2S призводить до зменшення кількості оваріол.

Ключові слова: наночастинки Ag2S, D. melanogaster, токсичність, генотоксичність.


Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.