Термодинамічне прогнозування ефективності вилучення із розчину токсичних металів мікроорганізмами та їх генетичний потенціал

V. M. Hovorukha, O. B. Tashyrev

Анотація


Мета. Термодинамічне обґрунтування шляхів взаємодії мікроорганізмів з металами та розробка теоретичних основ нових біотехнологій для очищення промислових стічних вод від екологічно небезпечних металів-окиснювачів (CrО42-, MoО42-, WО42-). Методи. Поля стійкості сполук металів у водних розчинах у координатах рН-Ех були розраховані, використовуючи класичні діаграми Пурбе. Ефективність вилучення металів з розчинів оцінювалася відповідно до зміни вільної енергії Гіббса. Результати. На основі термодинамічних розрахунків показано умови та ефективність вилучення металів мікроорганізмами. Найбільш ефективним було відновлення мікроорганізмами CrO42- до нерозчинного гідроксиду Cr(III). Додаткові джерела вуглецю та енергії потрібні для ефективного відновлення молібдату. Вилучення вольфраму не може бути здійснено мікроорганізмами. Висновки. Термодинамічний прогноз є ефективним методом для розробки нових природоохоронних біотехнологій для очищення екологічно небезпечних металовмісних стічних вод та одночасного знешкодження органічних відходів.

Ключові слова: термодинамічний прогноз, взаємодія мікроорганізмів з металами, екстракція металів, очищення металовмісних стічних вод, природоохоронні біотехнології.


Повний текст:

PDF (English)

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.