Вплив зниженої температури на синтез флавоноїдів у культурах «бородатих» коренів Artemisia vulgaris L. та Artemisia annua L.

Н. А. Матвєєва, О. А. Гаврилюк, Л. С. Ястремська

Анотація


Мета. Метою роботи було дослідження короткочасного впливу температурного стресу (+10°С) на ріст, синтез флавоноїдів та антиоксидантну активність у культурах «бородатих» коренів рослин Artemisia vulgaris L. та Artemisia annua L. Методи. Трансформовані корені культивували за температури +10°С протягом перших 1, 3 та 5 діб на живильному середовищі Мурасіге та Скуга зі зменшеним удвічі вмістом макросолей. Концентрацію флавоноїдів визначали з використанням реакції спиртових екстрактів з AlCl3. Антиоксидантну активність визначали за допомогою методу DPPH. Результати. Дія стресового фактора призводила до зменшення приросту маси культур коренів на 12–76%. Вміст флавоноїдів у «бородатих» коренях становив від 32,0±3,13 до 187,0±21,04 мг RE /г сухої маси. Зниження температури призводило до зменшення вмісту флавоноїдів у культурах «бородатих» коренів № 1, № 2 A. vulgaris та № 5 A. annua на 18–33%. Водночас реакція коренів культур № 3 A. vulgaris та № 4 A. annua виражалася у збільшенні вмісту флавоноїдів на 62% та 56,5% відповідно. Культивування за зниженої температури призводило до зменшення рівня антиоксидантної активності у досліджуваних культурах «бородатих» коренів на 4–40 %. Висновки. Низькотемпературний стрес негативно впливав на ріст «бородатих» коренів, стимулював синтез флавоноїдів лише у двох лініях коренів та знижував рівень антиоксидантної активності.

Ключові слова: культури «бородатих коренів», Artemisia spp., низькотемпературний стрес, флавоноїди, антиоксидантна активність.


Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.