Ефективність використання мутацій, індукованих на радіаційно забруднених територіях, при поліпшенні сортів озимої пшениці

Р. А. Якимчук

Анотація


Мета. Селекція сортів Triticum aestivum L. потребує створення генетично різноманітного вихідного матеріалу. У вирішенні цього питання важлива роль відведена індукованому мутагенезу. Вивчено мутагенну активність радіонуклідних забруднень зони відчуження ЧАЕС і промислових об’єктів уранового виробництва та з’ясовано ефективність їх використання для створення селекційно-цінного матеріалу озимої пшениці. Методи. Добір мутантів проводили за використання методів обліку і виділення видимих мутацій, фенологічних спостережень, аналізу біометричних показників, визначення загальної врожайності та її компонентів. Результати. Хронічна дія випромінювань радіонуклідних забруднень зони відчуження ЧАЕС і територій видобутку уранової руди призводить до зростання відповідно у 8–14,9 та 9,8–12,6 раза рівня видимих мутацій в озимої пшениці. Частка селекційно-цінних мутацій становила 24,29–49,34%. Створено продуктивні мутанти, що за врожайністю перевищували вихідні сорти на 2,7–6,9%. Висновки. Розширення генетичної різноманітності вихідного селекційного матеріалу за рахунок індукованого радіонуклідним забрудненням мутагенезу створює перспективи для його використання в схрещуваннях із метою реалізації селекційно-генетичних програм поліпшення сортів пшениці.

Ключові слова: Triticum aestivum L., радіонуклідне забруднення, мутаційна мінливість, селекційно-цінні мутації, продуктивні форми.


Повний текст:

PDF

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.