Некролог, Анатолій Михайлович ХОХЛОВ

 

Українське товариство генетиків і селекціонерів ім. М. І. Вавилова з сумом та почуттям глибокої скорботи повідомляє, що що 16 січня 2025 р. на 87-му році життя відійшов у засвіти багаторічний активний член Українського товариства генетиків і селекціонерів імені Миколи Вавилова, відомий український вчений-зоотехнік, доктор сільськогосподарських, професор, головний науковий співробітник лабораторії генетики Інституту свинарства і агропромислового виробництва НААН, професор Анатолій Михайлович ХОХЛОВ (8.06.1938 –16.01.2025).

Дивитись більше Некролог, Анатолій Михайлович ХОХЛОВ


ЗВЕРНЕННЯ

ЗВЕРНЕННЯ
до членів Українського товариства генетиків і селекціонерів імені М.І. Вавилова та зацікавлених осіб з нагоди підготовки до ХІ з’їзду УТГіС

Дорогі друзі, шановні колеги!

24 вересня 2024 р. у місті Тернополі під час проведення XIX-ї Міжнародної наукової конференції «Фактори експериментальної еволюції організмів» відбувся черговий пленум Ради Українського товариства генетиків і селекціонерів імені М.І. Вавилова (УТГіС).  Пленум прийняв постанову провести черговий ХІ з’їзд УТГіС у 2025 році в місті Києві на базі Інституту молекулярної біології і генетики НАН України. Попередня дата проведення з’їзду – друга половина вересня 2025 р.

У зв’язку з розпочатою підготовкою до з’їзду звертаюсь з наступним проханням:

  1. Закликаю членів Товариства найближчим часом сплатити членські внески за 2023-2025 рр. (інформацію про розмір внеску і банківські реквізити розміщено нижче та на сторінці у Фейсбуці, деталі можна уточнити у скарбника Товариства Твардовської Мар’яни Остапівни (тел. +38097 408 53 37, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.).
  2. Якщо хтось бажає вступити в члени УТГіС, а працює в організації, де немає первинного осередку Товариства, звертайтесь до вченого секретаря УТГіС Голубенко Анастасії Володимирівни (тел. +38(096)3182387, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.) або до скарбника Мар’яни Твардовської.
  3. В установах і закладах, де немає первинних осередків УТГіС, прошу членів самоорганізовуватися, а інформацію про організовані осередки та їхніх керівників надати ученому секретареві УТГіС Анастасії Голубенко.
  4. Бажаючих взяти участь у роботі з’їзду прошу зареєструватися у вченого секретаря УТГіС.
  5. Прошу членів Ради УТГіС, членів Президії та Ревізійної комісії Товариства спланувати свою роботу так, щоб взяти безпосередню участь у роботі з’їзду. Про неможливість такої участі прошу повідомити вченого секретаря УТГіС до початку вересня 2025 р.

Звертаю увагу на те, що ХІ з’їзд УТГіС буде асоційований з ХХ Міжнародною науковою конференцією «Фактори експериментальної еволюції організмів», інформацію про яку опубліковано на сайті Товариства.

І на завершення зичу всім доброго здоров’я, успіхів і удачі в новому 2025 році, миру нам переможного і Слава Україні!

Президент УТГіС                Віктор Кунах

 


 

ХІ з’їзд УТГіС імені М.І. Вавилова та асоційована зі з’їздом XX Міжнародна наукова конференція «Фактори експериментальної еволюції організмів»

Вельмишановні колеги!

Президія УТГіС запрошує Вас взяти участь у роботі ХІ-го з’їзду Українського товариства генетиків і селекціонерів імені М.І. Вавилова та асоційованої зі з’їздом XX-ї Міжнародної наукової конференції «Фактори експериментальної еволюції організмів». Конференцію присвячено 120-річчю від дня народження Ервіна Чаргаффа і 135-річчю від народження Германа Джозефа Мюллера. З’їзд і асоційовану з ним наукову конференцію заплановано провести у вересні 2025 р. у м. Києві на базі Інституту молекулярної біології і генетики Національної академії наук України. Точну дату і формат проведення з’їзду і конференції буде повідомлено в Інформаційному листі № 2. Співорганізаторами цих заходів є УТГіС і Інститут молекулярної біології і генетики НАН України.

Завантажити Інформаційний лист №1

Дивитись більше...


 

XIX Міжнародна наукова конференція «Фактори експериментальної еволюції організмів»

Вельмишановні колеги!

23-26 вересня 2024 р. у стінах Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка проведено XIX Міжнародну наукову конференцію «Фактори експериментальної еволюції організмів». Конференцію присвячено 185-річчю клітинної теорії, 180-річчю від дня народження Фрідріха Мішера, 145-річчю від дня народження Василя Юр’єва. Співорганізаторами наукового заходу були Українське товариство генетиків і селекціонерів імені М. І. Вавилова (УТГіС), Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Інститут молекулярної біології і генетики НАН України. На конференції обговорено останні досягнення у напрямах теоретичних засад еволюції, генетики, селекції та біотехнології як в Україні, так і в інших країнах. Було заслухано 32 наукові доповіді, з них 6 пленарних. У конференції взяли участь понад 100 учених і студентів з різних регіонів України та із закордону, серед них близько 50 учасників брали участь в онлайн-форматі. За матеріалами конференції видано два чергових томи збірника наукових праць «Фактори експериментальної еволюції організмів» (тт. 34 і 35).

Фотозвіт з Конференції

Завантажити Програму Конференції


 

Президент Українського товариства генетиків і селекціонерів

 


Кунах

Віктор Анатолійович

тел.: (044) 526-07-98
факс: (044) 526-07-59
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

1946 р.н., доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії наук України, завідувач відділу генетики клітинних популяцій Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, професор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2005), премії ім. В.Я. Юр’єва НАН України (2002) та премії ім. М.Г. Холодного НАН України (2007).

Ключовий напрям наукових досліджень Віктора Анатолійовича — вивчення геному рослин, закономірностей його стабільності та мінливості у природі та експерименті, зокрема, вивчення особливостей, причин, механізмів та шляхів регуляції структурно-функціональної мінливості геному в клітинних популяціях in vivo та in vitro і розробка на цій основі генетичних основ біотехнології рослин. Його основні праці присвячено вивченню геномної та епігеномної мінливості у процесах дедиференціювання та диференціювання клітин, установленню закономірностей перебігу процесів геномної мінливості та добору в клітинних популяціях, як основи пластинчості та адаптивності організмів, пошуку шляхів регуляції мінливості у популяціях культивованих клітин і створенню на цій основі високопродуктивних клітинних штамів — продуцентів біологічно активних речовин рослинного походження, насамперед лікарських речовин (фітопрепаратів).

Основні дослідження останніх років присвячені вивченню молекулярно-генетичного поліморфізму природних популяцій рослин, що зростають у різних, перш за все екстремальних умовах, дослідженню ролі та внеску пластичності геному у процеси адаптації як угруповань, так і окремих організмів до змінних, у тому числі стресових, умов зростання. розробляє новий напрям - клітинна геноміка рослин. В.А. Кунах разом з колегами створив кілька десятків унікальних клітинних штамів цінних лікарських рослин, передовсім рідкісних, тропічних і тих, що нині вже зникають. Зокрема, за ініціативою дослідника створені та впроваджені у промислове виробництво перші у світі високопродуктивні клітинні штами раувольфії зміїної (джерело протиаритмічного алкалоїду аймаліну), клітинні штами женьшеню, родіоли рожевої, унгернії Віктора тощо.

Перу Віктора Анатолійовича належать монографії «Біотехнологія лікарських рослин. Генетичні та фізіолого-біохімічні основи» (2005), «Розвиток генетики в Україні» (2009), «Онтогенетическая пластичность генома, как основа адаптивности растений» (2011), він є співавтором підручника для студентів ВНЗ «Біотехнологія рослин» (2003), чотирьох томів із серії монографій «Biotechnology in Agriculture and Forestry», Springer (1989, 1994, 1996, 1998), монографії «Aneuploidy. Part B: Induction and Test Systems», Alan R. Liss. Inc., N-Y. (1988) та ін. Всього він опублікував понад 400 наукових праць і запатентував 38 винаходів у галузі клітинної селекції та біотехнології рослин.

В.А. Кунах — головний редактор науково-практичного журналу «Вісник Українського товариства генетиків і селекціонерів» і періодичних збірників наукових праць «Фактори експериментальної еволюції організмів» та «Досягнення і проблеми генетики, селекції та біотехнології», член редколегії журналів «Цитология и генетика», «Biopolymers and Cells», «Физиология и биохимия культурных растений», «Proceedings of the Latvian Academy of Sciences», «Biotechnologia acta» та ін., член Міжвідомчої наукової ради НАН України та УААН з проблем агропромислового комплексу, двох спеціалізованих учених рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій та ін. Під його керівництвом виконано 4 докторських та 21 кандидатська дисертація.