IX З’ЇЗД УКРАЇНСЬКОГО ТОВАРИСТВА ГЕНЕТИКІВ І СЕЛЕКЦІОНЕРІВ ім. М.І. ВАВИЛОВА

ДУБРОВНА О.В.1 , ЛЯЛЬКО І.І.1, ДРОБИК Н.М.2

1 - Інститут фізіології рослин і генетики НАН України
03022, Київ, вул. Васильківська, 31/17, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
2 - Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка
46027, м. Тернопіль, вул. М. Кривоноса, 2, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

З 24 по 28 вересня 2012 року у затишному кримському містечку Алушта на базі туристично-оздоровчого комплексу «Чайка» відбувся черговий IX з'їзд Українського товариства генетиків і селекціонерів ім. М.І. Вавилова (УТГіС), присвячений 125-річчю від дня народження М.І. Вавилова і 100-річчю від дня народження Й.А. Рапопорта.

У роботі з’їзду брали участь 107 делегатів (76,4 %) від числа обраних (обрано 140 осіб).

До початку роботи з’їзду видано двохтомну збірку праць «Досягнення і проблеми генетики, селекції та біотехнології» (Т. 3 і Т. 4, Київ, Логос, 2012). У різних розділах збірки в оглядових і експериментальних статях розглядаються наукові проблеми загальної, молекулярної, медичної, біохімічної, екологічної генетики, селекції рослин, тварин, мікроорганізмів, аналізу та оцінки генетичних ресурсів, біотехнології та ін.

Із привітанням до делегатів та учасників з’їзду та вступним словом виступив президент Українського товариства генетиків і селекціонерів ім. М.І. Вавилова, д.б.н., професор, чл.-кор. Кунах В.А., який детально охарактеризував життєвий шлях та наукові досягнення відомих вчених М.І. Вавилова і Й.А. Рапопорта. З пленарними науковими доповідями виступили: академік НААН України Ю.М. Сиволап (м. Одеса), чл-кор. НАН Білорусі Кільчевський О.В. (м. Мінськ, Білорусь), академик РАСГН Тихонович І.А. (м. Санкт-Петербург, Росія), проф. Лутова Л.А. (м. Санкт-Петербург, Росія), проф. Волков Р.А. (м. Чернівці), проф. Хастерок Р. (м. Катові це, Польща), проф. Константінов Ю.М. (м. Іркутськ, Росія), проф. Терновська Т.К. (м. Київ), акад. НАН України Радченко В.Г. (м. Київ), чл.-кор НАН України Кунах В.А. (м. Київ), проф. Федоренко В.О. (м. Львів), проф. Лукаш Л.Л. (м. Київ), проф. Атраментова Л.А. (м. Харків), чл.-кор НААН України Рубан С.Ю. (Київська обл.).

У другій половині дня 25 вересня відбувся IX з'їзд Українського товариства генетиків і селекціонерів ім. М.І. Вавилова, головою засідання було обрано канд. с.-г. наук, доцента Опалка Анатолія Івановича; секретарем – д.б.н, професора Дробик Надію Михайлівну. Із звітною доповіддю про роботу Товариства за період між VIII і IX з’їздами виступив президент УТГіС ім. М.І. Вавилова Кунах В.А.
В обговоренні звіту Президії товариства взяли участь делегати з’їзду: Білінська Олена Володимирівна (м. Харків), Моргун Богдан Володимирович (м. Київ), Опалко Анатолій Іванович (м. Умань), Радченко Володимир Григорович (м. Київ), Митрофанова Ольга Володимирівна (Ялта, Нікіта), Козерецька Ірина Анатоліївна (м. Київ), Федоренко Віктор Олександрович (м. Київ), Сиволап Юрій Михайлович (м. Одеса), Мамалига Василь Степанович (м. Вінниця), Волкова Наталія Едуардівна (м. Одеса). Від усіх виступаючих поступила пропозиція оцінити роботу Президії та Ради товариства за звітний період як задовільну. Делегати з’їзду відкритим голосуванням одноголосно оцінили роботу Президії та Ради товариства за звітний період (2008?2012 рр.) як задовільну. З листом до делегатів з’їзду звернувся відсутній на з’їзді віце-президент Товариства д.б.н., професор, чл.-кор. НАН України Кучук М.В., який високо оцінив роботу Президії товариства і, особливо, Президента – Кунаха В.А. Микола Вікторович звернувся до делегатів із пропозицією обрати на наступний термін Президентом товариства Кунаха В.А.

Президія Товариства за підсумками роботи у період між VIII і IX з’їздами (2008-2012 рр.) нагородила Почесними грамотами «За активну участь у роботі Товариства, багаторічну сумлінну працю, вагомі досягнення у науковій діяльності» найактивніших членів, визначних генетиків, селекціонерів та біотехнологів.

Зі звітом Ревізійної комісії виступила д.б.н. Карпова І.С., яка проаналізувала фінансову роботу Товариства за період між VIII і IX з’їздами. Звіт було одноголосно затверджено.

Головуючий на з’їзді зазначив, що попередньо відбулися збори представників регіональних відділень, де було запропоновано, обрати Раду товариства у кількості 35-40 осіб і Ревізійну комісію в кількості 5 осіб. Також були запропоновані кандидатури майбутніх членів Ради і Ревізійної комісії.

Делегати з’їзду відкритим голосуванням одноголосно обрали наведений нижче склад Ради УТГіС ім. М.І. Вавилова. До складу новообраної Ради товариства ввійшли: Атраментова Л.О., Базалій В.В., Білинська О.В., Блюм Я.Б, Бурденюк-Тарасевич Л.А., Вировець В.Г., Волков Р.А., Горбаль Л.О., Горова Т.К., Дробик Н.М., Дубровна О.В., Єльська Г.В., Карпова І.С., Кириченко В.В., Ковтун С.І., Козерецька І.А., Коршиков І.І., Кунах В.А., Кучук М.В., Литвиненко М.А., Лісовська Т.П., Лукаш Л.Л., Лях В.О., Макух Г.В., Мамалига В.С., Митрофанова О.В., Моргун В.В., Ніколайчук В.І., Новак Т.В., Опалко А.І., Радченко В.Г, Рубан С.Ю., Сатарова Т.М., Соколов І.Д., Сиволап Ю.М., Созінов О.О., Терновська Т.К., Федоренко В.О., Хохлов А.М.

Делегати з’їзду відкритим голосуванням одноголосно обрали такий склад Ревізійної комісії Товариства: Вагіна І.М., Лялько І.І., Карпова І.С., Тищенко О.М., Шелудько Ю.В.

На засіданні Ради товариства, одразу після її обрання, поступила пропозиція від членів новообраної Ради товариства Радченка В.Г., Сиволапа Ю.М., Митрофанової О.В. обрати Президентом УТГіС ім. М.І. Вавилова чл.-кор. НАН України В.А. Кунаха. Ця пропозиція була одноголосно схвалена членами Ради УТГіС.

Шляхом відкритого голосування віце-президентами Товариства одноголосно обрано д.б.н., професора, чл.-кор. НАН України Кучука М.В. і д.б.н., професора, академіка НААН України Сиволапа Ю.М., ученим секретарем – д.б.н., професора Дробик Н.М. Обрано також членів Президії товариства: академіка НАН України Блюма Я.Б, академіка НАН України Єльську Г.В., д.б.н. Дубровну О.В., к.б.н. Козерецьку І.А., д.б.н. Лукаш Л.Л., академіка НАН України Моргуна В.В., д.б.н., професора Федоренка В.О., академіка НАН України і академіка НААН України Созінова О.О., чл.-кор. НААН України Ковтун С.І. Скарбником Товариства призначено  к.б.н Підпалу О.В.

26-27-го вересня у першій половині проходили наукові пленарні засідання, а після обіду – секційні засідання. Було заслухано і обговорено 14 пленарних доповідей, 54 секційних, представлено 44 стендових повідомлення. 28 вересня проведено заключну дискусію і прийнято рішення з’їзду.

Рішення IX з’їзду Українського товариства генетиків і селекціонерів ім. М.І. Вавилова
(м. Алушта, Автономна республіка Крим, 24-28 вересня 2012 року)

  1. Схвалити звіт про роботу Товариства за період між VIII і IX з’їздами. Висловити подяку спонсорам, які фінансово сприяли проведенню з’їзду.
  2. Президії товариства продовжувати проведення щорічно наукових конференцій між з’їздами та започаткувати конкурс за кращі наукові розробки, представлені на цих конференціях.
  3. Президії товариства звернути увагу керівних законодавчих і виконавчих органів влади, відповідних міністерств і відомств про організацію наукових робіт у галузі створення генетично модифікованих організмів на основі вітчизняних селекційних матеріалів і власних генетичних конструкцій.
  4. Президії товариства вивчити питання та доповісти Раді товариства про розширення співпраці із міжнародними спорідненими організаціями з генетики, біотехнології, селекції.
  5. Редакційним колегіям журналу «Вісник Українського товариства генетиків та селекціонерів» та збірників наукових праць «Фактори експериментальної еволюції організмів» і «Досягнення і проблеми генетики, селекції та біотехнології» вивчити можливість поетапного переходу до друку статей у цих виданнях англійською мовою.
  6. Президії товариства розглянути можливість та підготувати усі документи для переведення збірника наукових праць «Фактори експериментальної еволюції організмів» у розряд фахових видань.
  7. Президії товариства звернутися з клопотанням до Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства аграрної політики, Міністерства охорони здоров’я про необхідність підвищення рівня підготовки спеціалістів у галузі генетики, біотехнології, селекції як у вузах, так і в наукових установах. Звернути увагу на необхідність видання сучасних і перевидання існуючих підручників та тлумачних словників з вказаних вище наукових напрямків.
  8. Раді товариства вивчити питання про доцільність повернення курсу «Прикладна генетика» у навчальні плани плодових і овочевих спеціальностей університетів і звернутися з відповідним клопотанням до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України та до Міністерства аграрної політики.
  9. Раді товариства від імені усіх делегатів IX з’їзду УТГіС ім. М.І. Вавилова звернутися з листом-зверненням до ректора Донецького національного університету доктора юридичних наук, професора Гринюка Р. з клопотанням про підвищення вимогливості до викладання генетики у вузі та забезпечення викладання цього курсу науково-педагогічними кадрами відповідної кваліфікації.
  10. Раді товариства провести аналіз та запропонувати методи і форми активного залучення молоді до роботи у Товаристві. Розглянути можливість та форму відзначення кращих наукових робіт молодих вчених.
  11. Раді товариства розглянути питання про створення із складу Товариства групи осіб, які б відповідали за оформлення та удосконалення веб-сайту Товариства і постійно розміщували на сайті змінну інформацію про досягнення генетики, селекції, біотехнології; інформацію про гранти, конкурси, проекти і т.п.
  12. Головам регіональних відділень посилити роботу зі збору членських внесків. Встановиити такий розмір щорічних членських внесків з 2013 року: доктори наук – 35 грн., кандидати наук – 25 грн., без наукового ступеня – 15 грн., студенти – 5 грн.
  13. З’їзд висловлює подяку головному редактору чл.-кор. НАН України Кунаху В.А. і редакції журналу «Вісник Українського товариства генетиків та селекціонерів» та збірників наукових праць «Фактори експериментальної еволюції організмів» та «Досягнення і проблеми генетики, селекції та біотехнології» за вчасні та якісні видання наукових праць.