Українське Товариство генетиків і селекціонерів ім. М.І. Вавилова з сумом та почуттям глибокої скорботи повідомляє, що 9 серпня 2014 р. пішов з життя віце-президент Товариства видатний учений-генетик, молекулярний біолог, фундатор і багаторічний завідувач відділу молекулярної генетики Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення НААН України, доктор біологічних наук, професор, академік Національної академії аграрних наук України, Заслужений діяч науки і техніки України СИВОЛАП Юрій Михайлович.
Ю.М. Сиволап – вчений світового рівня, засновник напряму використання досягнень молекулярної біології і молекулярної генетики для розвитку теорії і практики селекції рослин в Україні. У 1971 р. вчений організував одну з перших у колишньому СРСР лабораторію молекулярної біології. З 1999 р. по 2011 р. працював директором Південного біотехнологічного центру в рослинництві НААН.
Основні наукові роботи Ю.М. Сиволапа присвячені молекулярній генетиці сільськогосподарських культур. Будучи учнем і визнаним послідовником школи Дж. Боннера, одним з перших розпочав дослідження організації і мінливості ДНК рослин і став лідером у визначенні специфічності їх геномів.
Очолювані ним підрозділи завжди були осередком розробки сучасних ДНК-технологій та методів культури рослин in vitro для підвищення ефективності селекції. Ю.М. Сиволап започаткував використання сучасного методу полімеразної ланцюгової реакції у біотехнологічних дослідженнях рослин. Під його керівництвом проведено пріоритетне вивчення генетичного поліморфізму та розподілення сортів і гібридів сільськогосподарських культур. За участі вченого вперше в Україні та країнах СНД з використанням молекулярних маркерів створено гібриди кукурудзи, які сьогодні поширюються у виробництві.
Вченим виконано цикл робіт, що мають велике практичне значення: генно-інженерні методи діагностики бактеріального раку рослин, диференціювання цитоплазми дикого та культурного соняшнику, метод оцінки гомеостатичності сортів ячменю, виділення і аналіз генів теплового шоку ячменю, та багато інших.
Приділяв Ю.М. Сиволап значну увагу і громадській роботі. Він був віце-президентом Українського товариства генетиків і селекціонерів імені М. І. Вавилова, членом ради директорів Біотехнологічної асоціації країн Чорноморського регіону (BSBA), членом Міжвідомчої ради з питань біотехнології при Міністерстві освіти і науки України, членом постійно діючої Робочої групи МАПУ з питань біобезпеки. Ю. М. Сиволап – член редакційної колегії журналів «Цитологія і генетика», «Біополімери і клітина», «Вісник Українського товариства генетиків і селекціонерів ім. М.І.Вавилова», «Мікробіологія і біотехнологія», «Досягнення біології і медицини», член експертної ради з біологічних наук ВАК України, спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій тощо.
Але, мабуть, найбільшим внеском вченого у світову скарбницю науки є створена ним широко відома школа молекулярних генетиків. Під його керівництвом захищено більше 20 кандидатських і 4 докторські дисертації.
Сиволапом Ю.М. опубліковано понад 500 наукових праць, серед яких монографії, патенти, науково-методичні посібники, рекомендації, публікації у відомих наукових виданнях.
Держава гідно відзначила наукові здобутки видатного вченого, але найбільшим його надбанням є повага та шана широкого наукового загалу України та світу.
Низько схиляємо голови перед світлою пам’яттю Юрія Михайловича Сиволапа та висловлюємо щирі співчуття колективу Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення НААН України, рідним і близьким покійного.